16 paź 2012

Jak kupić świeżego łososia?

Łosoś, dziś jest już rybą powiedzmy masową. Niegdyś spożywany tylko przy okazji świąt i wyjątkowych okazji, dziś jest elementem codziennego menu.  Kupić go można w każdym sklepie w różnych postaciach - od puszkowanych, przez wędzone (na zimno lun na gorąco), w pastach, mrożone aż po świeże. Spożywany na różne sposoby - smażony, gotowany, grillowany, pieczony a także surowy w sushi. Ale jak wybrać rybę świeżą? 

Oto kilka pomocnych wskazówek przy zakupie surowego łososia:

Kupując rybę warto zwrócić uwagę na jej wygląd ( o zapachu nie mówię, bo jak  pachnie nie tak, albo w ogóle intensywnie pachnie warto omijać taką rybę z daleka). Pierwszą rzeczą na jaką powinniśmy zwrócić uwagę czy ryba nie ma przypadkiem mętnych oczu, bo przecież ryby zaczynają psuć się od głowy.

Świeża ryba powinna również być błyszcząca, a jej skrzela różowe i wilgotne.

Jeśli możemy już ryby dotknąć warto zwrócić uwagę na to czy ma sprężyste mięso, bo to również oznaka świeżości. 

Jeśli kupujemy dzwonki z łososia, warto kupić te ze środkowej części ryby - są najlepsze.

Również wygodnym rozwiązaniem jest kupowanie filetów - łatwo je wykorzystać przy robieniu sushi czy tatara.

Kupujmy tylko te filety / dzwonki z dużymi słojami tłuszczowymi.


Dlaczego warto wybrać łososia? Oczywiście ze względu na wartości odżywcze.
Wszystkie odmiany łososia łączy jedna kwestia - wysoka wartość odżywcza. Ryba ta jest bardzo bogata w białko i sporo witamin (A, D i E). I najważniejsza rzecz - łosoś jest bogaty w kwasy tłuszczowe z grupy Omega-3, a więc jest doskonałym posiłkiem dla osób walczących z wysokim cholesterolem (pomaga w jego obniżeniu).2 komentarze:

  1. Uwielbiam tę rybę, ale do tej pory jakoś nie zwracałam uwagi na to, czy jest błyszcząca. Dzięki za ten post, bardzo przydatny

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam łososia pod każdą postacią na ciepło i na zimno,w Lidlu zawsze można dostać świeżą rybkę więc nie szukam w innych sklepach bo mama blisko sklep.

    OdpowiedzUsuń

Jeśli podoba Ci się przepis - skomentuj ! :)

Search Blog